Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 09:37 Bu haber 5903 kez okundu
 
BEŞİR DERNEĞİ'NDEN KURAK TOPRAKLARA CAN SUYU
Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı son rapora göre su kaynaklarının kısıtlılığı ve ekonomik yoksunluklar nedeniyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin insan yaşamını yitiriyor. Beşir Derneği, başlatmış olduğu ''su kuyusu” projesiyle yoksulluğun ve kuraklığın yaşandığı coğrafyalarda hayatın yeşermesine vesile oluyor
Güncel Haberi
BEŞİR DERNEĞİ'NDEN KURAK TOPRAKLARA CAN SUYU

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Su Ortakları (WPI) platformunun yayınladığı bilgilere göre 1.1 milyar insan içecek temiz su kaynağı bulamıyor. Dünyada her 6 kişiden biri yeterli miktarda içme suyundan mahrum olarak yaşıyor. Her 2 kişiden birinin içtiği su ise sağlıksız. Susuzluktan ya da hijyenik olmayan suların kullanılması sebebiyle her gün, çoğunluğu çocuk olmak üzere, 10 bin kişi yaşamını yitiriyor.

 

 

 

Su kıtlığının yoğun olarak yaşandığı bölgelerde, insanların temiz su kaynaklarına ulaşabilmesi için Beşir Derneği tarafından ‘su kuyusu’ projesi hayata geçirildi. Şu ana kadar 202 temiz su kuyusunu kullanıma açan dernek, bu sayıyı 1000’e çıkarmayı hedefliyor. Dünyada birçok insan, temiz su kaynaklarına ulaşmak için zorlu şartlarda yüzlerce kilometre yürümek zorunda. Derneğin şu ana kadar açtığı temiz su kuyuları ile 1 milyona yakın insan hem daha sağlıklı hem de toprakları tarıma elverişli durumda.

 

Su kuyusu projesi kapsamında, suya en çok ihtiyaç duyulan bölgeler tespit edilerek uzman ekiplerin öncülüğünde sondaj çalışması yapılıyor. Beşir Derneği yetkilileri kuyu açma sürecinin, bölgenin ekonomik, sosyolojik ve fiziki şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ancak uygun yerin tespit edilmesinden sonra sürecin 6 ay içerisinde tamamlandığını ifade ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, Sağlık, Örgütü’nün, yayımladığı, son, rapora, göre, su, kaynaklarının,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BEŞİR DERNEĞİ'NDEN KURAK TOPRAKLARA CAN SUYU
BEŞİR DERNEĞİ'NDEN KURAK TOPRAKLARA CAN SUYU
Yorumlar
Haber Yazılımı